17. prosince, 2021
Obecní zeleň je jedním z nejdůležitějších krajinných prvků v obci s mnoha významnými ekologickými funkcemi, i přesto jí není věnována dostatečná pozornost.
Obecně sem spadají všechny nesoukromé zelené plochy, a to jak v intravilánu, tak také v extravilánu obce. Zeleň v intravilánu představuje veškerou zeleň, která se nachází v zastavěných oblastech obcí či měst. Jsou to zahrady, aleje, parky, lesoparky, trávníky, záhony okolo cest a chodníků. Tento typ zeleně slouží hlavně pro zvelebení dané lokality a zvýšení estetického cítění lidí. To vše pak přispívá ke zlepšování života občanů. Při vytváření zeleně v intravilánu by měl být brán ohled na charakteristický ráz obce či města. Zeleň v extravilánu naopak představuje zeleň, která se nachází v nezastavěných oblastech obcí či měst. Patří tam lesy, louky, pastviny, pole, háje, mokřady a další. Tento typ zeleně má spíše funkční opodstatnění. Má pozitivní vliv na hydrologický režim území a druhovou diverzitu krajiny, brání erozi půdy, přispívá ke zvyšování biodiverzity a má i produkční funkci.
Nejzákladnější funkcí je funkce ekologická. Ta spočívá ve zlepšování kvality ovzduší, jelikož zeleň zachytává drobné prachové částice a snižuje množství oxidu uhličitého a přízemního ozónu v atmosféře. Dále zlepšuje vlhkostní podmínky území a přispívá ke správnému fungování půdního a biotického prostředí. Sociální funkce zeleně slouží hlavně pro rekreaci a dobrý psychický stav občanů. Mezi další funkce řadíme také ekonomickou či estetickou funkci.
Pro obec plynou povinnosti se o veřejnou zeleň starat a udržovat ji ve stavu neohrožující lidské zdraví, například kontrolovat zdravotní stav vzrostlých dřevin. Při péči o obecní zeleň by měly být využívány principy trvalé udržitelnosti a respektována přirozená druhová skladba rostlin.
Na pasportizaci zeleně je poté možné navázat plány udržovací péče. Jedná se o dokument, který podrobně specifikuje jednotlivé pracovní operace, které jsou nutné k zajištění optimální péče o konkrétní plochy zeleně, včetně jejich časového harmonogramu a náročnosti. Dalšími dokumenty, které je možné implementovat do pasportu zeleně, jsou např. návrhy pěstebních opatření, inventarizace dřevin a dendrologické průzkumy.
Obecní zeleň by neměla být vnímána pouze z hlediska její funkce, ale je důležité ji využít pro rozvoj obce či města. Chcete si ulehčit správu a údržbu zeleně ve Vaší obci? V tom případě si nechte vytvořit nezávaznou nabídku na pasport zeleně.
Další články ze světa pasportizace
2. ledna, 2025
Pasport mobiliáře je klíčovým nástrojem pro správu majetku obcí na veřejných prostranstvích. Zahrnuje evidenci prvků,…
Celý článek22. října, 2024
Myslíte si, že ve vaší obci nemáte žádné památky? Pravděpodobně jste na omylu. Najít českou…
Celý článek